1 Bardak Kola Kaç Kalori?

0 107

Bazı içecekler ülkeleriyle beraber alınır. Türkiye denince; Türk Kahvesi, İtalya denince; Ecspresso, İngiltere denince; çay akla gelir. Kola ile vatansızdır. Tüm dünyada sudan sonra en çabuk ulaşılan ve tüketilen içeceklerin başında yer alır.

Fakat su kadar kolay ulaşılabilen ve en az su kadar fazla tüketilen kolanın bir bardağındaki kaloriye bakmadan önce dilerseniz kolayı içtiğimiz anda vücudumuzun verdiği tepkilere bir göz atalım. Çünkü bu kadar kolay ulaşılabilir olması onun sağlıklı olduğu anlamına gelmemektedir. Bugün dünyanın birçok ülkesinde zararları araştırılan ve bulgulanan içeceklerin başında kola gelmektedir.

1 bardak kola içtiğinizde;

ilk on dakikada kanınıza on küp şeker karışmaktadır. Bu yoğun dozun size bulantı hissi vermemesinin nedeni, kolanın içinde fosforik asit bulunmasıdır. Bu asit gıdaları ekşitmek için kullanılır. Böylece şekerin tadını yoğun olarak hissetmeyeceğiniz için bulantı hissi de yaşamazsınız.

Yirminci dakikaya geldiğinizde ise kan şekerinizin aşırı yükselmesi sonucunda pankreasınız aşırı insülin salgılar ve kan şekerinin fazlası karaciğerinizde yağ olarak depolanır.

Bu Konular da İlginizi Çekebilir

Yarım saate geldiğinizde kafeinin tüm vücudunuzda dolaşıma başlar. Kan basıncınız artar, karaciğerinizden daha fazla şeker üreterek kana ulaşır ve kan şekeriniz tekrar yükseltir.

Kırk beşinci dakikadan itibaren beyinde dopamin üretimi artarak size mutluluk hissi vermeye başlar. Bu en üst seviyedeki bir uyarıcı maddeyle eş değerdedir.

İlk bir saate geldiğinizde ise birden bire açlık hissetmeye başlarsınız. Açlık hissinizi bastırmak için yeniden tatlı alma ihtiyacına girersiniz.

Bu fasit çember sürekli işlemeye başladığında ise; karaciğerinizde ve göbek çevrenizde yağlanma artar. Vücudunuzun tüm hücrelerinde leptin ile insülin direnci gelişmiş; obezite ve diyabete davetiye çıkartmış olursunuz.

Eğer 1 bardak kolanın kaç kalori ettiğini kilo almanızın önüne geçmek için ya da kilonuzu korumak için merak ediyorsanız; size önerimiz kolayı yalnızca içerdiği kalori miktarıyla değil; yol açabileceği diğer faktörlerle birlikte değerlendirmenizdir. 1 su bardağı (200 ml) 122 kalori olan kola size ilk bakışta masum görülebilir. Tüketmekte bir sakınca görmeyebilirsiniz. Bir kere daha düşünmekte yarar var.

Bir Cevap Yazın